Celem Fundacji jest upamiętnianie, edukacja i promocja najważniejszych osiągnięć w dziedzinie himalaizmu polskiego jako elementu światowego dziedzictwa kulturowego.
Patronem Fundacji jest Andrzej Zawada wizjoner, himalaista, lider i pomysłodawca wielu wypraw wysokogórskich, który odegrał kluczową rolę w zdobywaniu gór najwyższych zimą. Andrzej Zawada jest symbolem niezłomności w dążeniu do celu, determinacji, siły i pasji, co sprawiło, że najważniejsze prowadzone przez niego wyprawy zakończyły się sukcesami i trwale zapisały się w historii światowego himalaizmu.
Postacie Andrzeja Zawady i innych Lodowych Wojowników, jak zaczęto określać polskich himalaistów na świecie, są na tyle wielowymiarowe i ponadczasowe, że mogą inspirować młodych ludzi do stawiania sobie ambitnych celów i konsekwentnej ich realizacji. Lodowi Wojownicy Złotej Ery wielokrotnie udowodnili, że „niemożliwe jest niemożliwym, dopóki się tego nie dokona".
Fundację merytorycznie wspierają największe autorytety górskie. W naszej Radzie Honorowej zasiadają: Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Maciej Pawlikowski, Janusz Majer, Kinga Baranowska, Denis Urubko, Andrzej Bargiel i inni. Współpracujemy też z podróżnikami i sportowcami takimi jak Filip Babicz, Marcin Jamkowski.
Naszym celem jest kultywowanie historii górskiej, upamiętnienie wydarzeń i osiągnięć polskich himalaistów i alpinistów. Dysponujemy nie tylko zasobami archiwalnymi z wypraw Andrzeja Zawady, ale też cennymi i unikatowymi archiwaliami Krzysztofa Wielickiego, Macieja Pawlikowskiego i innych. Jednym z naszych priorytetów jest udostępnianie zbiorów upamiętniających górskie dokonania ludziom współczesnym i kolejnym pokoleniom. W sposób nowoczesny, często nowatorski, poruszając się w szerokim zakresie multimedialnym, stanowimy czasowy pomost między historyczną spuścizną polskiego himalaizmu a obecnymi trendami i dokonaniami. Promujemy sportowy tryb życia, wspieramy pasjonatów jednocześnie pielęgnując pamięć o ludziach którzy tę historię pisali.
Mając wsparcie wielkich autorytetów z górskiego środowiska, przyjazną atmosferę pracy, kreatywność i pasję działania tworzymy, propagujemy i upamiętniamy kulturę górska poprzez produkcje filmowe, sesje fotograficzne, animacje, sztukę graficzną, wirtualne muzea, eventy górskie, festiwale, literaturę górską i spotkania z ludźmi gór.
Z najważniejszymi ludźmi gór łączą nas nie tylko relacje zawodowe, ale też wieloletnie przyjaźnie i zaufanie będące budulcem nie tylko w górach, ale też w życiu codziennym.
Swoimi inicjatywami pragniemy integrować środowisko i entuzjastów wszystkich pokoleń ponad granicami kulturowymi, politycznymi i geograficznymi. Trzymamy rękę na górskim pulsie.
W gorączce przygotowań do historycznej wyprawy na Everest zimą 1979/80 roku, nasza przyjaciółka Mila tj. Emilia Mróz Holnicka wówczas studentka Akademii Sztuk Pięknych konsultowała i zaprojektowała znaczek wyprawy everestowskiej.
Jako logo wyprawy został przyjęty z radością przez zespół i kierownika Andrzeja Zawadę, któremu autorka znak ofiarowała.
Znak ten związany z osobą Andrzeja Zawady został przez radę fundacji przyjęty jako jej logo.